Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

I semestr 2017/2018

Czcionka:

Akcja „Znicz”

„ŚPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI, TAK SZYBKO ODCHODZĄ”

Szkolne Koło Caritas, Szkolny Klub Wolontariusza i Samorząd Uczniowski w związku ze Świętem Zmarłych przeprowadził akcję „Znicz”, która trwała od 16-31 października.

Zebrane znicze zapłonęły na grobach zapomnianych, tych którzy nie mają bliskich. „Światełka pamięci” zapłonęły na grobie żołnierza, księdza, nauczycieli i uczniów, którzy już odeszli od nas.

Uczniowie sprzątali opuszczone groby i przygotowali wiązanki.

Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom, którzy włączyli się do akcji.

 


 

Udział w Kujawsko-Pomorskich uroczystościach z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski 2017

 

W dniach 16-23.11.2017 r.  nasza szkoła wzięła udział w kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie” prowadzonej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski na rzecz integracji osób niewidomych i słabo widzących ze środowiskiem społecznym.

Celem naszych działań było poznanie sposobów funkcjonowania osób z niepełnosprawnością wzroku. Przybliżenie problemów osób niewidomych, umożliwienie zrozumienia ich sytuacji i aktywny udział uczniów w życiu społecznym i kulturalnym.

W ramach podjętych działań: zapoznano uczniów z listem Adama z Ośrodka dla niewidomych w Bydgoszczy. Uczniowie Szkolnego Koła Caritas i Szkolnego Klubu Wolontariusza przygotowali zajęcia dla dwóch grup uczniów (klas IV-VI i VII oraz gimnazjum). Przygotowane zajęcia to: pogadanka nt. Międzynarodowego Dnia Białej Laski, prezentacja multimedialna, prace plastyczne        i gazetka. Uczniowie wykorzystali propozycje materiałów dostępnych na stronach organizatorów i z innych stron Internetu a także własne pomysły.  Uczniowie poznali: historie białej laski, alfabet  Braille a, oglądali filmy: Jak zachować się w towarzystwie niewidomego, Prezentacja książeczki dotykowej „Miś Kieszonka”, Polski Związek Niewidomych N, jak Niewidomy, Zobacz nas jak radzimy sobie w życiu. Otrzymali ulotki przygotowane przez prowadzących „Jak zachować się w towarzystwie niewidomego i pismo Braille a” a także próbowali odczytać tekst pisma dla niewidomych oraz sami pisali. Grupa włączona do naszych działań to dzieci z Przedszkola.

Osoby prowadzące zajęcia to: Barbara Dembowska, Kaja Balicka, Wiktoria Tabaka, Julia Lenga i Mateusz Mirosław.

GALERIA


 

Bal Wszystkich Świętych

W tym roku, po raz pierwszy wyszliśmy z  inicjatywą zorganizowania w naszej szkole balu dla dzieci i młodzieży w ramach przygotowania do obchodów uroczystości Wszystkich Świętych. Chcieliśmy też chociaż odrobinę przybliżyć naszym uczniom mieszkańców nieba w związku ze zbliżającym się jubileuszem naszej Parafii.

Hol naszej szkoły przez trzy godziny stał się Małą Niebiańską Salą Balową. Pojawiły się białe Anioły i święci. Był św. Antoni, św. Franciszek z Asyżu, św. Łucja, św. Barbara, św. Łukasz, św. Piotr, św. Hubert i wielu innych świętych.

Spotkanie rozpoczęliśmy od wspomnienia najbardziej znanego nam wszystkim świętego Papieża Polaka - Jana Pawła II (film)

I część balu to zagadki i konkursy: konkurs  wiedzy o świętych (pytanie i zagadka), konkurs- rekwizyt  (dopasuj rekwizyt do świętego),  konkurs plastyczny: narysuj  Anioła z zawiązanymi oczami, konkurs: klasowy plakat (plakaty Anioła lub Świętego były dekoracją sali w czasie balu), konkurs: najwięcej Aniołów i Świętych w klasieKonkurs dodatkowy: najpopularniejszy święty na naszym balu (za którego przebrała się największa liczba uczestników balu).                                                                                                                          

Najbardziej popularnym świętym naszego balu został św. Franciszek.

 II części balu - „Święci i Aniołowie tańczą”.

Prowadzące: Barbara Dembowska jako św. Barbara i Anioł -Kaja Balicka zaprosiły wszystkich do tańca.

W trakcie balu „Coś słodkiego od świętego” – słodki poczęstunek.

Bal został przygotowany przez Szkolny Klub Wolontariusza i Szkolne Koło Caritas.

GALERIA


 

ZBIÓRKA BOŻONARODZENIOWA

POLACY KRESOWYM STRACEŃCOM

„Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata
i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie”
Matka Teresa z Kalkuty

Nie pozostawajmy obojętni na potrzeby innych ludzi!

Przed Świętami Bożego Narodzenia nasza szkoła odpowiedziała na apel skierowany do ludzi dobrej woli. Włączyliśmy się w akcję, która polega na przygotowaniu paczek świątecznych dla polskich dzieci z bardzo ubogich rodzin oraz dzieci z domu dziecka, mieszkujących na terenie Grodzieńszczyzny i Wileńszczyzny, a także do ostatnich żyjących na terenie Białorusi i Litwy żołnierzy Armii Krajowej i ich najbliższych.

Społeczna akcja zbiórki darów na terenie Polski prowadzona była przez Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK.

Na terenie województwa pomorskiego objęta została Honorowym Patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty i była prowadzona w dniach 20 listopada – 6 grudnia 2017 roku.

Do paczek  wkładaliśmy produkty spożywcze o długim terminie ważności: olej, makaron, ryż, mąkę, kawę, herbatę, konserwy, budyń, galaretki, ciastka, czekolady, rodzynki, owoce w puszkach i inne artykuły a także środki czystości. 

Na zajęciach Szkolnego Klubu Wolontariatu i Szkolnego Koła Caritas uczniowie wykonali kartki. Świąteczne życzenia i opłatek włożyliśmy do paczek. Zebrane produkty zapakowaliśmy do paczek.

Dary zebrane w naszym województwie zostały przekazane przy pomocy polskiego konsulatu na Białoruś i trafiły przed świętami do polskich rodzin.

 Uczniom biorącym udział w akcji, rodzicom i nauczycielom bardzo dziękujemy.

GALERIA

 


 

Akcja "Poczytaj mi kolego"

W ramach rozwijania wśród najmłodszych czytelnictwa Szkolny Klub Wolontariatu  i Szkolne Koło Caritas postanowiło zorganizować akcję „Poczytaj mi kolego.” Akcja ta dała dzieciom dużo radości. Uczniowie już kilka razy czytali dzieciom. Były bajki, w listopadzie  życiorysy świętych a w grudniu odwiedził przedszkole Mikołaj i czytał opowiadania świąteczne m.in. o Bożym Narodzeniu. Przyniósł też coś słodkiego.

 Wolontariusze  samodzielnie wybierają literaturę. Po przeczytaniu zadawali dzieciom zagadki i pytania związane z wysłuchanym fragmentem. Przygotowali obrazki do kolorowania dotyczące czytanego tekstu.

Akcja ta spełnia również bardzo ważny cel wychowawczy, integruje starszych i najmłodszych, uczniów gimnazjum, szkoły podstawowej  i przedszkolaków. Jak mówią sami uczniowie chętnie odwiedzą przedszkolaków jeszcze nie raz i mówią do zobaczenia!

GALERIA


 

JASEŁKA

Boże Narodzenie to czas cudowny. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych Świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie jak co roku przygotowali Jasełka. Boże Narodzenie to święta pełne dobrych uczuć. Najpiękniejszym symbolem dobra jest Anioł. Dlatego w tym roku zaprosiliśmy wszystkich zebranych do wędrówki w towarzystwie Aniołów, która zakończyła się spotkaniem w Betlejem. Do Świętej Rodziny gwiazda zaprowadziła Aniołów, pasterzy, króli  i nas wszystkich. Jasełka w wykonaniu dzieci i młodzieży wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa i rozpoczęła się druga część spotkania. Klasy przedstawiły przygotowane kolędy i pastorałki. Piękny występ aktorów i śpiew kolęd  uświadomił nam wszystkim, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko.

Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, śpiewających, nauczycieli                        i zaproszonych gości.

Po zakończeniu świątecznego spotkania pani dyrektor  Joanna Żywicka podziękowała uczniom za występ oraz złożyła wszystkim życzenia. Świąteczne życzenia złożył  także Proboszcz parafii ks. Dariusz Polak.

Scenariusz i stroje przygotowali uczniowie SKC i SKW.

GALERIA


 

AKCJA „OKULARY DLA AFRYKI”

 

PROWADZIMY ZBIORKĘ  OKULARÓW KOREKCYJNYCH I PRZECIWSŁONECZNYCH

DLA DZIECI I DOROSŁYCH Z AFRYKI

 

Inicjatorem Ogólnopolskiej zbiórki okularów są  organizatorzy akcji  „Okuliści dla Afryki”  oraz Fundacja Dzieci Afryki.

Pozyskane dary zostaną przekazane mieszkańcom Etiopii, Ghany, Kamerunu, Mauretanii, Namibii i Ugandy.

Z uwagi na fakt, że wzrok afrykańczyków narażony jest na silne oddziaływanie szkodliwego promieniowania UV, oprócz okularów korekcyjnych potrzebne są okulary przeciwsłoneczne.

Przeszukajmy w domu wszystkie szuflady, powiedzmy o akcji naszym bliskim. Okulary, których już nie nosimy mogą poprawić jakość funkcjonowania osob, które ich potrzebują i nie mają pieniędzy na ich zakup.

 Kilka uwag dotyczących zbiórki, a wynikających z dotychczasowych doświadczeń:                    

– zbierane są używane okulary w plusach i minusach, ale bez cylindrów.

– zbierane są używane okulary słoneczne.                                                                                       

 – okulary powinny być w dobrym stanie, tzn. mieć wszystkie elementy opraw nieuszkodzone, a szkła nie mogą być porysowane w centrum.                                                                                 

Okulary prosimy przynosić do klasy numer 8 (kolorowe pudełko z napisem „Okulary dla Afryki”. Zakończenie zbiórki - do odwołania.

Wszystkich zapraszamy do udziału w akcji.

                                                                              Szkolne Koło Caritas i Szkolny Klub Wolontariusza


 

W szkole trwa zbiórka nakrętek.

W bieżącym roku szkolnym (jak od wielu lat) trwa akcja charytatywna, która polega na zbiórce plastikowych nakrętek. Mamy nadzieję, że i w tym roku uda się zebrać dużo a może jeszcze więcej niż w roku ubiegłym.

Pomagajmy, miejmy otwarte serca, patrzmy nie tylko na siebie, ale i na drugiego człowieka.

 Zachęcamy do zbieranie cennego surowca.

Bądź i Ty „pozytywnie nakręcony”.

Pomagajmy sobie! 

 

 

 

Polub nas!!!

PROGRAM dla szkół

Pomorskie żagle wiedzy

„POMORSKIE ŻAGLE WIEDZY -PARTNERSTWO GMINY KOSAKOWO” 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Laboratorium przyszłości

Imieniny