Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Utworzono dnia 06.07.2022
Czcionka:

Zapraszamy w czasie wakacji do biblioteki szkolnej po książki, które zakupiono w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 !

Bibliotek szkolna będzie czynna w następujących terminach:


 

04.08.2022 r.-godz. 10.00-11.00

11.08.2022 r.-godz. 11.00-12.00

18.08.2022 r.- godz. 11.00-12.00

25.08.2022 r.- godz. 10.00-11.00


W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w Szkole Podstawowej w Mikołajkach Pomorskich podjęto następujące działania:

  1. Przeprowadzono rozmowy  badające preferencje czytelnicze uczniów oraz konsultacje z nauczycielami  w  celu opracowania listy książek do zakupu. Nauczyciel bibliotekarz śledził witryny i portale internetowe poświęcone książkom.
  2. Zakupiono lektury i  nowości wydawnicze po zasięgnięciu opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego oraz  skonsultowaniu listy książek zaplanowanych do zakupu z kierownikiem  Biblioteki Publicznej w Mikołajkach Pomorskich. Zdobyto informację na temat gromadzonych zbiorów, aby ich nie dublować, wymieniono informacje o wydarzeniach promujących czytelnictwo. W ramach współpracy z biblioteką publiczną uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach pięknego czytania (wiersze i opowiadania o jesieni dla kl. 2a i 2 b, utwory Marii Konopnickiej dla kl. 3a i 3b).
  3. W ramach współpracy z Pomorską Biblioteką Pedagogiczną -filia w Malborku uczniowie  naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu autorskim z pisarką Małgorzatą Jędrzejewską i w spotkaniu autorskim online z poetką - Panią Alicją Kuberską.
  4. Zorganizowano w ciągu roku szkolnego kilka  wydarzeń promujących czytelnictwo z udziałem uczniów :
  • Przerwa na czytanie
  • Uwolnij książkę
  • Czytanie na dywanie
  • Duży czyta małemu
  1. Uwzględniono tematykę wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży podczas zorganizowanego co najmniej jednego spotkania z rodzicami.

W trakcie zebrań z rodzicami ( wrzesień 2022) wychowawcy odczytali list otwarty, opracowany przez nauczyciela bibliotekarza. List zachęcał do korzystania z biblioteki szkolnej, wskazywał istotne walory czytania oraz jego rolę w kształtowaniu postaw czytelniczych. List został także wysłany do rodziców przez dziennik elektroniczny. Ponadto na stronie internetowej szkoły założona została zakładka pod hasłem Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, w  której umieszczono informacje o prowadzonych działaniach, a także opublikowano listę zakupionych  lektur, nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej, pozycji przeznaczonych na nagrody dla zwycięzców konkursów organizowanych w ramach programu  oraz list do rodziców.

  1. Przygotowano wystawę nowości wydawniczych w szkolnej bibliotece.
  2. Dostosowano organizację pracy biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów, umożliwiono uczniom korzystanie z księgozbioru w okresie ferii zimowych i letnich.
  3. Przy zakupie książek uwzględniono potrzeby uczniów niepełnosprawnych. Zakupiono książki obrazkowe, napisane prostym językiem, w formie w audiobooków i książki dla uczniów z niepełnosprawnością umysłową.

Uzupełniono księgozbiór o książki o treści terapeutycznej.

  1. W każdej klasie realizowano czytelnicze projekty edukacyjne, przeprowadzono następujące:
  • Przygoda z książką
  • Przyłapani na czytaniu
  • Czytamy z gangiem słodziaków
  • Kleksowy zawrót głowy
  • Mity greckie
  • Poznajemy naszą przeszłość
  • Zabawy i gry czytelnicze w bibliotece
  • Magiczny świat Kamishibai
  • Podróże  po świecie z Nelą małą Reporterką
  • Czytanie można polubić
  • Przeczytałem, polecam
  • Przygody bohaterów literackich zawarte w lapbooku
  • Recenzje nowych książek
  • Poznajemy historię książki i pisma
  • Przeczytaliśmy - namalowaliśmy
  • Moc czytania-najlepsza książka w naszej bibliotece

 

  1. 10.Zorganizowano dla uczniów konkursy czytelnicze:
  • Konkurs literacki Książka dobra na wszystko
  • Konkurs pt.  W świecie mitów
  • Konkurs na plakat promujący bibliotekę i czytanie
  • Konkurs plastyczny pt.  Ulubione postacie i bohaterowie literaccy
  • Zorganizowanie wspólnie z biblioteką publiczną konkursów:  Pięknego czytania i konkursu wiedzy czytelniczej
  1. Uczniowie klas V przygotowali przedstawienie pt.  Zaczarowany świat bajek, które zaprezentowali w trakcie uroczystości pasowania pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej.

 

Dzięki udziałowi w Programie biblioteka szkolna  wzbogaciła księgozbiór nie tylko o lektury szkolne, ale również o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników. W związku z krótkim czasem na realizację zadań z NPRCZ, prace przebiegały bardzo intensywnie. Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przyczyniła się do wzrostu zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły. Program zintegrował różnorodne działania nauczyciela bibliotekarza, rodziców oraz rady pedagogicznej wokół promocji czytelnictwa w szkole i w środowisku lokalnym. Wzbogacił także aspekty współpracy z innymi bibliotekami działającymi w środowisku lokalnym. Udział w programie otworzył wiele możliwości do nowych, ciekawych działań  w bibliotece. Zajęcia , podczas których uczniowie realizowali projekty, przeprowadzane były przede wszystkim metodami aktywizującymi - dyskusja, burza mózgów. Działania, w których wzięli udział uczniowie  przyczyniły się do kształcenia wielu umiejętności, m.in.  pracy w grupie, dyskusji. Praca z książkami o tematyce podróżniczej była świetna okazją do poszerzenia wiadomości uczniów  o miejscach, kulturze i zwyczajach na całym świecie.


Projekt czytelniczy pt.  Przyłapani na czytaniu

W szkolnej bibliotece w ramach projektu czytelniczego pt.  Przyłapani na czytaniu odbył się konkurs czytelniczy sprawdzający wiedzę z treści lektur szkolnych. Siódmoklasiści odpowiadali na pytania otwarte i zamknięte. Celem konkursu było:

  • mobilizowanie uczniów do czytania,
  • pogłębianie ich ciekawości czytelniczej,
  • uaktywnienie uczniów poprzez udział w konkursach,
  • rozwijanie zdrowego współzawodnictwa

Nagrody zdobyli: Wiktoria Jurkowska i Miłosz Śmigelski.

Gratulujemy!


Projekt czytelniczy pt. Przygoda z książką

 W czerwcu w ramach projektu czytelniczego pt.  Przygoda z książką uczniowie klas VI przystąpili do konkursu sprawdzającego znajomość lektur szkolnych. Celem współzawodnictwa było motywowanie uczniów do poszerzania wiedzy na temat literatury, zachęcanie do czytania książek, ocena wiedzy ze znajomości lektur, ich problematyki. Szóstoklasiści rozwiązywali test składający się z zadań zamkniętych i otwartych.

Nagrody zdobyły: Julia Hamadyk, Amelia Wozniak, Maja Wolińska.

Gratulujemy!

 


Powiedz mi:  Co czytasz?

W ramach projektu czytelniczego  pt. Przyłapani na czytaniu uczniowie starszych klas przygotowali recenzje czytanych lektur obowiązkowych. Wśród najwyżej  ocenianych znalazły się utwory:

  1. Mały Książę A. de Saint Exuperyego,
  2. Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego
  3. Syzyfowe prace Stefana Żeromskiego i Quo vadis  Henryka Sienkiewicza.

Uczniowie dostrzegli i docenili przede wszystkim  ponadczasowość wartości prezentowanych  w  utworach, ale zwracali także uwagę na złożoność problematyki i niezwykłe ujęcie przeszłości. Uważają  teksty za ambitne, wymagające wyrobienia czytelniczego i wysiłku, który trzeba włożyć w ich zrozumienie. Za najlepsze prace przyznano  wśród uczniów klasy VII a wyróżnienia. Otrzymali je Wojciech Rudnicki,  Oliwier Wiatrowski i Jakub Legall .


Konkurs literacki pt.: Książka jest dobra na wszystko

W czerwcu, w klasach VI-VII  w ramach projektu czytelniczego pt.  Przeczytałem, polecam odbył się Szkolny Konkurs Literacki pt.:Książka jest dobra na wszystko. Miał on zachęcić uczniów do napisania pracy literackiej o ulubionej książce. Celem konkursu było popularyzowanie czytelnictwa wśród młodzieży, propagowanie ulubionych autorów ,rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, budujących pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie. Konkurs miał dowolna formę. Mógł to być list, recenzja lub wypowiedź argumentacyjna. Prace konkursowe oceniało jury złożone z nauczycieli języka polskiego . Uczniowie chętnie wzięli udział w konkursie , a wiele ich prac zostało nagrodzonych. Gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom i zapraszamy do kolejnych edycji.

Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce: Julia Hamadyk, Amelia Wozniak, Barbara Złotnik, Arkadiusz Tomasik

II miejsce: Anna Cieplińska, Kasja Czarnecka, Oliwia Grzywińska, Hanna Rygielska, Szymon Lesiński

III miejsce: Natalia Jędrusiak, Agnieszka Sicińska, Wiktoria Wąsiewska, Maja Wolińska, Filip Tomasik

Wyróżnienia: Miłosz Śmigelski, Jakub Legall, Oliwier Wiatrowski


Czytać każdy może...

W ostatnim czasie nasza szkoła wzięła udział w akcji pt. Uwolnić książkę.  Tym razem przyjęła ona formę propagowania czytelnictwa poprzez krótkie przedstawianie fabuły i recenzji książki, która w ostatnim czasie nas zachwyciła. Grupa uczniów z klas ósmych tak przygotowany materiał przedstawiała młodszym uczniom szkoły jak i rówieśnikom. Wśród propozycji pojawiały się książki z różnych gatunków, książki niosące różnorodne wartości. Moi koledzy i koleżanki zwracali uwagę, że powieści nie muszą być tylko rozrywką, ale również mogą nas uczyć i pomagać nam w  trudnym etapie dojrzewania.  Dzieliliśmy się własnymi wrażeniami, tym, co nas przyciągnęło do danego utworu oraz tym, czego się nauczyliśmy. Próbowaliśmy zaprezentować czytanie  jako  przyjemność  i coś przydatnego.  

W prezentacji znalazły się m.in. tytuły: Cudowny chłopiec, Zwiadowcy, Tippi i ja, Pax w.2 , Tajemnica wyścigu. Ciekawe było to, że po prezentacji następował czas dyskusji, podczas których mogliśmy zadawać pytania nie tylko odnośnie fabuły książki, ale również o całokształt czytelnictwa. Dyskusje były świetną okazją, aby wyjść ze strefy komfortu, zastanowić się , dostrzec punkt widzenia innych. Cieszę się, że mieliśmy okazję, by jeszcze raz  zachęcić słuchaczy do sięgnięcia po pozycję książkową, którą uznaliśmy za ważną.

Branie udziału w tym wydarzeniu było interesującym doświadczeniem, popularyzowanie czytelnictwa nie jest zadaniem łatwym, wymaga ono dużo pracy, ale książki zasługują na zainteresowanie młodzieży. Dlatego uważam, że czas spędzony nad tym projektem nie jest czasem straconym i mam nadzieję, że więcej z nas podzieli z nami pasję, jaką jest czytanie.                                                                                                              

     Maja Kolińska


Akcja czytelnicza pt. „ Czytanie na dywanie”

Uczniowie z kl. 2b wzięli udział  w akcji czytelniczej pt. „ Czytanie na dywanie”, której celem było  wspieranie zamiłowania do książek. Starsza koleżanka P. Warlikowska oraz bibliotekarka p. D. Błotko czytały drugoklasistom książki z serii „ Cukierku, Ty łobuzie”. Dzieci z uwagą wysłuchały opowiadań i odpowiadały na pytania. Podczas wizyty pań, uczniowie dowiedzieli się, że Kraina Książek to niezwykle fascynujące miejsce, w którym można nie tylko zdobywać wiedzę, ale również przeżywać różne przygody. Po wysłuchaniu utworów drugoklasiści wykonali ilustracje różnymi technikami. Nagrodę zdobyła praca Angeliki Porembskiej. Gratulujemy!


Projekt czytelniczy pt.  Mity greckie

03.04.2023 r. w ramach projektu czytelniczego pt.  Mity greckie odbył się  konkurs czytelniczy sprawdzający wiedzę z mitologii greckiej. W zmaganiach wzięli udział  uczniowie klasy V a.

Celem konkursu było: popularyzacja mitologii greckiej, propagowanie czytelnictwa wśród uczniów, zachęcanie do korzystania z biblioteki szkolnej, sprawdzenie wiedzy piątoklasistów przez  zabawę.       Konkurs miał charakter turnieju, w którym brały udział drużyny składające się z czterech osób. Uczniowie odpowiadali na szczegółowe pytania, rozwiązywali krzyżówkę. Piątoklasiści biorący udział w konkursie mogli nie tylko utrwalić swoje wiadomości o bogach i herosach starożytnej Grecji, ale także poszerzyć swoją wiedzę z mitologii oraz utrwalić popularne zwroty i wyrażenia z niej się wywodzące. O wyniku końcowym decydowała nie tylko wiedza, ale i umiejętność zachowania "stoickiego spokoju". Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się ogromną wiedzą na temat mitologii greckiej. Konkurs ten zmobilizował uczniów do owocnej rywalizacji, która stała się dla nich zarówno nauką jak i wspaniałą zabawą.

 I miejsce zajęła drużyna reprezentowana przez : Szymona Tomasika, Małgorzatę Błotko, Adama Sałka i Jerzego Szulińskiego.

II miejsce uzyskała grupa w skład,  której weszły następujący uczniowie: Wiktoria Grochowska, Julia Gołaszewska, Laura Kalenik, Marcelina Oleksak.

Zwycięzcom i pozostałym uczestnikom gratulujemy!


Projekt czytelniczy pt. „ Duży czyta małemu”

Uczniowie z  kl. 1-3 uczestniczyli w projekcie czytelniczym pt. „ Duży czyta małemu”. Celem akcji było propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.  Głośne czytanie jest szczególnie ważne, gdyż rozwija  wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Ósmoklasistka czytała uczniom z kl. 1 a, 2 a i 3a  fragmenty nowości książkowych zakupionych z funduszy pozyskanych w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa. Dzieci uważnie wysłuchały utworów i odpowiadały na pytania dotyczące książek.


Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej

Ślubowanie przyszłych czytelników z klas I a i I b odbyło się 04.04.2023 r.  Zanim jednak nastąpiła ta uroczysta chwila, koleżanki i koledzy z kl. 5 b zaprezentowali przedstawienie pt. „Wśród  przyjaciół książek”, które wprowadziło nas w  świat bajek. 

Celem spotkania było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej oraz rozwijanie umiejętności czytania. Pierwszoklasiści odgadywali zagadki dotyczące bajkowych postaci. Uczestnicy spotkania poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie. Następnie uczniowie dzielili się informacjami, w jaki sposób należy dbać o książki. Najmłodsi przyrzekli, że będą kochać i szanować książki i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów i plakatów, na których umieszczone zostały prośby książki.


Projekt czytelniczy „ Kleksowy zawrót głowy”

W ramach realizacji projektu czytelniczego  pt. „ Kleksowy zawrót głowy” w kl. 4 a odbył się konkurs sprawdzający  znajomość treści książki pt. „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Klasa została  podzielona na zespoły. Drużyny  musiały wykazać się znajomością treści lektury oraz efektywną współpracą w grupie. Uczestnicy mieli do rozwiązania zadania: uzupełnić krzyżówkę, odpowiedzieć na pytania.  Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani do konkursu. Wykazali się dużą wiedzą na temat lektury. Grupy z niezwykłym zaangażowaniem wykonywały przydzielone im zadania.

 

Pierwsze miejsce zajęła drużyna reprezentowana przez:

  • Michała Gappę
  • Zuzannę Brozdowską
  • Wiktorię Nierzwicką
  • Ksawerego Prusakowskiego
  • Marcina Berenta

Drugie miejsce uzyskała grupa, w skład której weszli:

  • Lena Balicka
  • Małgorzata Karasz
  • Maria Czyżewska
  • Ewelina Laskowska

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i książki. Gratulujemy!


Konkurs czytelniczo-plastyczny -plakat promujący czytelnictwo

W bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczo-plastyczny -plakat promujący czytelnictwo. Wpłynęło kilka prac. Nagrody dla zwycięzców zostały zakupione z funduszy pozyskanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju  Czytelnictwa. Jury nagrodziło następujących uczniów:

I. miejsce Paulina Warlikowska

Wyróżnienia otrzymali:

  • Oliwia Mietlewska
  • Aleksander Przemielewski
  • Małgorzata Błotko

 Gratulujemy!


Projekt czytelniczy pt. „ Przygody bohaterów literackich zawarte w lapbooku”

Uczniowie klas IV wzięli udział w projekcie czytelniczym pt. „ Przygody bohaterów literackich zawarte w lapbooku”. Czwartoklasiści mieli możliwość wykazania się wiedzą o przeczytanych lekturach, talentem plastycznym i kreatywnością. Zadaniem uczestników było przygotowanie lapbooka na temat wybranej lektury dowolną techniką. Ocenie podlegały: zawartość merytoryczna pracy, estetyka lapbooka, samodzielność wykonania i pomysł na opracowanie materiałów.

Najciekawszą pracę przygotowała Hanną Szymańska-Sztym z kl. 4b.

Gratulujemy!


Konkurs czytelniczo-plastyczny pt. „ Ulubiona postać, bohater literacki”

01.12.2022 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt.: „Ulubiona postać, bohater literacki” zorganizowany przez Szkolną Bibliotekę w Mikołajkach Pomorskich.

Głównymi celami konkursu było:

  • Rozbudzanie dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej.
  • Rozwijanie zainteresowań dzieci literaturą.
  • Poszerzenie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych.
  • Wdrażanie i rozwijanie samodzielnej pracy twórczej.

Konkurs był adresowany do uczniów z kl. 1-3, którzy chcieli w formie plastycznej zaprezentować swojego ulubionego bohatera z utworu literackiego.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt jurorów, a ich autorzy zasługują na pochwałę.

Wyłonienie zwycięzców z tak dużej ilości uczestników było trudne. Podczas oceny jury wzięło pod uwagę: samodzielność wykonanej pracy, umiejętność łączenia ze sobą różnych technik, oryginalne ujęcie tematu, estetykę pracy. Nagrody zakupiono z funduszy pozyskanych w ramach Narodowego  Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Jury postanowiło nagrodzić i wyróżnić następujących uczniów:

  • I miejsce Aleksandra Hamadyk
  • II miejsce Adam Złotnik
  • III miejsce Jakub Zimolzak

Wyróżnienia otrzymali:

  • Mieszko Falęcikowski
  • Hana Lewandowska
  • Jan Izdepski
  • Igor Kaszubowski
  • Lena Borek
  • Aleksander Witkowski

     Gratulujemy!


Projekt czytelniczy pt. Poznajemy naszą przeszłość

Baśnie i legendy towarzyszą wszystkim od najmłodszych lat. Uczniowie  kl. 4b wzięli udział w projekcie czytelniczym pt.  Poznajemy naszą przeszłość. Celem spotkania było utrwalenie wiadomości o poznanych legendach oraz poznanie ich wartości dla tradycji kraju. Podczas zajęć dzieci poznały definicję legendy. Zastanawiały się także, jakie są różnice pomiędzy baśnią a legendą. Czwartoklasiści uważnie wysłuchali legend: o toruńskich piernikach, o smoku wawelskim, o złotej kaczce. Omawiały, które wydarzenia w zaprezentowanych opowieściach są prawdziwe, a które niezwykłe i fantastyczne. Uczniowie wykonali prace plastyczne wybranej legendy. Nagrodzona została praca Hanny Szymańskiej - Sztym. Miło spędzony czas z legendami na pewno pozostanie w pamięci czwartoklasistów i zachęci ich do czytania kolejnych.


Projekty czytelnicze: „Przeczytaliśmy – namalowaliśmy”,  „ Czytanie można polubić”

Uczniowie z kl. 1 a wzięli udział w projekcie czytelniczym pt.  „Przeczytaliśmy – namalowaliśmy”.  Klasa 1b uczestniczyła w zajęciach  pt. „ Czytanie można polubić”. Pierwszoklasiści wysłuchali kilku opowiadań  z książki W. Cichonia pt. „ Cukierku, ty łobuzie”. Najmłodsi mieli okazje się przekonać, że kot Cukierek przeżywa niesamowite przygody, które potrafią rozweselić każdego.

Mali czytelnicy wypożyczyli dostępne w bibliotece książki autorstwa Waldemara Cichonia, zakupione z funduszy pozyskanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.  Pierwszoklasiści wyrazili chęć  przeczytania kolejnych części książek autora.

Uczestnicy projektu wykonali piękne prace plastyczne przedstawiające przygody czworonożnego futrzaka. Najciekawsze dzieła zostały nagrodzone.

W kl. I a dyplomy i nagrody otrzymali następujący uczniowie:

  • I miejsce Kinga Grzywińska
  • II miejsce Maja Ulidowska
  • II miejsce Aleksandra Hamadyk

Wyróżnienia przyznano:

  • Agacie Chrzan
  • Oskarowi Rudzkiemu
  • Zuzannie Kerber
  • Mieszkowi Falęcikowskiemu
  • Oldze  Wolińskiej

W klasie I. b zostali nagrodzeni:

  • I miejsce Amelia Lis
  • II miejsce Lena Elwartowska
  • III miejsce Michalina Wojtas

Wyróżnienia otrzymali:

  • Filip Kijak
  • Zuzanna Posim
  • Zofia Capek

Gratulujemy!


Projekt czytelniczy pt. „Poznajemy historię książki i pisma”

Używamy ich na co dzień, wielkich i małych, ale czy umiemy rozwikłać tajemnicę ich pochodzenia? Piątoklasiści w czasie zajęć przenieśli się do czasów prehistorycznych.  Poznali pierwsze sposoby pisemnej komunikacji – pismo obrazkowe. Potem uczniowie znaleźli się w Mezopotamii, gdzie Sumerowie wymyślili pismo klinowe i tak dalej śladami ewolucji pisma. Uczestnicy projektu poznali też proces powstawania pergaminu, zmagali  się z kaligrafią. Następnie uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Jak powstaje książka?”. Piątoklasiści wykonali prace plastyczne przedstawiające proces powstania książki i pisma. Najciekawsze prace zostały nagrodzone. Dyplomy i książki otrzymały: Maja Tymicka i Oliwia Porembska.

Gratulujemy!


Projekt czytelniczy pt. „Recenzje nowych książek”

W ostatnim czasie nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o wiele nowości, które zostały zakupione z funduszy pozyskanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Ósmoklasiści wzięli udział w projekcie czytelniczym pt.” Recenzje nowych książek” mającym na celu promocję nowości zakupionych do biblioteki, zainteresowanie nimi uczniów. Odbył się również konkurs na najciekawszą recenzję wybranej nowości.

  • I miejsce zdobyła Maja Kolińska z kl. 8 b
  • II miejsce otrzymała Magdalena Mojsiejuk z kl. 8 c
  • III miejsce jury przyznało Piotrowi Mietlewskiemu z kl. 8c

Gratulujemy!


Projekt czytelniczy pt. „Podróże po świecie z Nelą małą reporterką”

Któż z nas nie marzył o dalekich podróżach, niesamowitych przygodach. Niestety, nie wszyscy mamy możliwość, by zwiedzać odległe, egzotyczne kraje. Pewnej namiastki przygód doświadczyli uczniowie z klasy  3b, którzy wzięli udział się w projekcie czytelniczym pt. „Podróże  po świecie z Nelą małą reporterką”. Nela od piątego roku życia podróżuje po świecie i nagrywa reportaże ze swoich wypraw. Była już na wszystkich kontynentach, a jej marzeniem jest zamieszkanie w dżungli i założenie tam stacji badawczej. Uczniowie wysłuchali kilku opowieści o wyprawach dziewczynki i razem z nią przeżyli niesamowite przygody, poznali gatunki zwierząt występujące w różnych częściach świata.  Potem przeglądali książki z podróży Neli na różnych kontynentach, których w bibliotece szkolnej zgromadzono już dziewięć tytułów. Następnie trzecioklasiści wykonali prace plastyczne do wysłuchanych fragmentów książek autorstwa Neli.

Najciekawsze  prace zaprezentowali:

  • Magda Umińska
  • Aleksandra Piotrowska
  • Marcel Zimolzak

Dodatkowo odbył się konkurs pięknego czytania. Dzieci głośno czytały fragmenty  książek napisanych przez Nelę. Trzecioklasiści, którzy najlepiej czytali, otrzymali nagrody:

  • I miejsce H. Wiśniewska
  • II miejsce M. Rygielski
  • IImiejsce Ł. Górska
  • Wyróżnienie zdobyła Ł. Deroszewska

Gratulujemy!


Projekt czytelniczy pt. „Podróże po świecie z Nelą małą reporterką”

Któż z nas nie marzył o dalekich podróżach, niesamowitych przygodach. Niestety, nie wszyscy mamy możliwość, by zwiedzać odległe, egzotyczne kraje. Pewnej namiastki przygód doświadczyli uczniowie z klasy  3b, którzy wzięli udział się w projekcie czytelniczym pt. „Podróże  po świecie z Nelą małą reporterką”. Nela od piątego roku życia podróżuje po świecie i nagrywa reportaże ze swoich wypraw. Była już na wszystkich kontynentach, a jej marzeniem jest zamieszkanie w dżungli i założenie tam stacji badawczej. Uczniowie wysłuchali kilku opowieści o wyprawach dziewczynki i razem z nią przeżyli niesamowite przygody, poznali gatunki zwierząt występujące w różnych częściach świata.  Potem przeglądali książki z podróży Neli na różnych kontynentach, których w bibliotece szkolnej zgromadzono już dziewięć tytułów. Następnie trzecioklasiści wykonali prace plastyczne do wysłuchanych fragmentów książek autorstwa Neli.

Najciekawsze  prace przygotowali:

  • Magda Umińska
  • Aleksandra Piotrowska
  • Marcel Zimolzak

Dodatkowo odbył się konkurs pięknego czytania. Dzieci głośno czytały fragmenty  książek napisanych przez Nelę. Trzecioklasiści, którzy najlepiej czytali, otrzymali nagrody:

  • I miejsce H. Wiśniewska
  • II miejsce M. Rygielski
  • III miejsce Ł. Górska
  • Wyróżnienie zdobyła Ł. Deroszewska

Gratulujemy!


Konkurs mitologiczny

    02.11. 2022 r. w bibliotece szkolnej  odbył się konkurs mitologiczny. Wzięli w nim udział uczniowie kl. 5 b.  Jego celem było rozwijanie wśród uczestników zainteresowania mitologią - literaturą stanowiącą kolebkę cywilizacji europejskiej. Każdy konkurs stwarza też okazję do samokształcenia oraz sprawdzenia swoich umiejętności i wiedzy. Piątoklasiści odpowiadali na pytania związane z mitologią i starożytną Grecją, dopasowywali  pary mitologicznych bogów i bogiń, rozszyfrowywali  atrybuty bogów, wyjaśniali  znaczenie związków frazeologicznych.

Warto podkreślić, że poziom przygotowania uczestników był wysoki, zaś rywalizacja o czołowe miejsca naprawdę emocjonująca. Uczniowie odpowiadali na bardzo szczegółowe pytania, a o wyniku decydowała nie tylko wiedza, ale i boginie losu: grecka Tyche i rzymska Fortuna  oraz umiejętność zachowania stoickiego spokoju. Wyniki przedstawiają się następująco:

  • I. miejsce uzyskała M. Kamrowska
  • II. miejsce zdobył O. Suchocki
  • III. miejsce otrzymała M. Ulidowska

Zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy. Gratulujemy!


Akcja "Przerwa na czytanie"

Nasza szkoła wzięła  udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Celem akcji było m. in. promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe oraz zachęcanie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Wydarzenie to w naszej szkole odbyło się w czwartek, 27 października, na  trzech przerwach. W tym czasie cała społeczność szkolna zagłębiła się w świecie literatury. Najmłodszym czytali zaproszeni goście: Pani Jadwiga Stępniak, dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły. W klasach 4-8 czytały koleżanki i koledzy  z Samorządu  Uczniowskiego i Szkolnego Klubu Wolontariusza oraz nauczyciele.

  Uczniowie wykonali plakaty promujące akcję oraz przedstawiające zalety czytania i wyeksponowali najciekawsze cytaty na temat czytania.

  Był to  dla nas wyjątkowy dzień, spędzony z książkami. W ten niecodzienny sposób udowodniliśmy, że można czytać zawsze i wszędzie. Dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia.


Spotkanie autorskie z pisarką Małgorzatą Jędrzejewską.

W październiku uczennice naszej szkoły wzięły udział w spotkaniu autorskim z pisarką Małgorzatą Jędrzejewską. Pisarka gościła w  Bibliotece Pedagogicznej w Malborku.

Autorka powieści: A jednak...,  Marzenia nie bolą poświęciła to spotkanie najnowszej książce filozoficznej pt. Gawędy mojego Anioła Stróża, która powstała w czasie pandemii w Londynie. Pisarka opowiadała o swoich książkach, o tym jak zaczęła się jej przygoda związana z pisaniem, skąd czerpie pomysły i jakie ma plany pisarskie na przyszłość. Autorka odpowiadała na liczne pytania uczestników spotkania.  Zebrani mogli otrzymać autograf od p. Jędrzejewskiej oraz zakupić jej książkę

Spotkanie z Panią Małgorzatą okazało się niezwykle interesujące, na długo zapadnie nam w pamięci. Pisarka, pożegnana gromkimi brawami, podziękowała swoim czytelnikom za spotkanie.


Konkurs pięknego czytania dla klas drugich i trzecich

11.10.2022 r. Szkolna Biblioteka w Mikołajkach Pomorskich wspólnie z Biblioteka Publiczną zorganizowała konkurs pięknego czytania dla kl. 2a i 2 b. Uczniowie prezentowali wiersze i opowiadania o jesieni.

Podczas czytania ocenie  podlegały: płynność, tempo  i poprawność czytania oraz  intonacja. Drugoklasiści, którzy najlepiej czytali, zdobyli  dyplomy i książki.

Mistrzem czytania został Ignacy Skoczyński, II miejsce zdobył Konrad Krusiński.

Natomiast III miejsce zostało przyznane Janowi  Izdepskiemu.

Wyróżnienia otrzymali:

  • Kacper Kędzierski
  • Maksymilian Nierzwicki
  • Mateusz Tomasik

Gratulujemy i zapraszamy do korzystania ze zbiorów bibliotek.

Rok 2022 jest rokiem Marii Konopnickiej, dlatego biblioteka szkolna wspólnie z Biblioteką Publiczną w Mikołajkach Pomorskich zorganizowały w październiku  konkurs czytania dla klas 3. Uczestnicy czytali utwory tej pisarki. Nad przebiegiem konkursu i oceną umiejętności czytelniczych trzecioklasistów czuwały jego organizatorki. Uczniowie, którzy najlepiej się zaprezentowali, otrzymali dyplomy i nagrody. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce otrzymał Mikołaj Rygielski.

II miejsce zajęła Łucja Deroszewska.

Przyznano dwa trzecie miejsca, zdobyły je: Helena Wiśniewska i Łucja Górska.

Wyróżnienia otrzymali: Magda Umińska, Kacper Wojnarowicz i Patrycja Łyjak.

Dziękujemy uczniom za zaangażowanie i zachęcamy do odwiedzania bibliotek.


Spotkanie autorskie online z poetką - Panią Alicją Kuberską

7 września 2022 r.  odbyło się spotkanie autorskie online z poetką, pisarką, dziennikarką, zdobywczynią wielu nagród literackich - Panią Alicją Kuberską. Poetka zadebiutowała w 2011 r. tomikiem Szklana rzeczywistość. Od  tego czasu opublikowała 10 zbiorów. Jest  laureatką wielu konkursów krajowych oraz międzynarodowego konkursu Nosside we Włoszech.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie, rodzice i nauczyciele. Autorka opowiedziała zebranym, skąd się wziął pomysł na tworzenie poezji. Poetka wspomniała, że bardzo lubi słuchać ludzi, są oni nieocenionym źródłem pomysłów w pracy twórczej. Dalsza część rozmowy przybrała formę pytań nurtujących uczestników spotkania. Poetka w  sposób ciekawy opowiedziała o swojej przygodzie z pisarstwem. Spotkanie z Panią Alicją Kuberską okazało się niezwykle wzbogacające. Niewątpliwie była to dla nas okazja do odkrywania talentów, które w nas drzemią.


Teleturniej czytelniczy pt.  Baśnie, bajeczki

    We wrześniu  uczniowie kl. 2 a wzięli udział w Teleturnieju Czytelniczym. Dzieci zostały podzielone na 3 drużyny i zmagania literackie ruszyły. Mali czytelnicy wykazali się ogromną wiedzą, były zagadki i zgadywanki, które do najłatwiejszych nie należały. Drugoklasiści odpowiadali również  na pytania. Zabawa była przednia. Największą wiedzą wykazała się drużyna, którą reprezentowali:

  • Zofia Wojtacka
  • Kinga Legall
  • Jakub Szczepański
  • Xavier Ćwiąkała

Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz książkę.
Bardzo dziękujemy drugoklasistom za udział w przygodzie literackiej.


Projekt czytelniczy pt. Czytamy z  Gangiem Słodziaków

Czytanie pełni niezwykle szczególną  rolę w rozwoju dziecka - pobudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć i koncentrację oraz uczy samodzielnego myślenia. W związku z tym, uczniowie klasy II b  wzięli udział w projekcie czytelniczym pt.  Czytamy z  Gangiem Słodziaków, realizowanym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jego celem było zainspirowanie dzieci do codziennego czytania i zachęcenie do odpowiedzialności za środowisko naturalne. Bibliotekarka podczas zajęć głośno czytała opowieści z książki pt. Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków R. Piątkowskiej. Dzieci przeniosły się na skrzydłach wyobraźni do bajkowego lasu. A wiele w nim się działo...Młodzi czytelnicy z uwagą słuchali historii o losach jeża, sowy, bobra, zajęczycy, lisa i rysia, a potem odpowiadali na pytania dotyczące treści książki, z czym poradzili sobie znakomicie. Następnie drugoklasiści wykonali piękne prace na podstawie wspomnianej książki. Na szczególne wyróżnienie zasłużyło dzieło Jakuba Reiske. Dziękujemy za ciekawe spotkanie.


Projekt czytelniczy pt. Magiczny świat kamishibai
    W bibliotece szkolnej realizowany był projekt pod nazwą Magiczny świat kamishibai. Teatrzyk kamishibai jest to papierowy teatr,  teatr obrazkowy, teatr narracji. Przedstawia on bajki, baśnie lub opowiadania składające się z kilkunastu pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą połączenia spójnej narracji z ilustracjami zamkniętymi w przenośnym teatrze. Inspiracją do realizacji tego zadania były książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.   Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji uczestnikom oryginalnych opowieści z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai oraz przekazania informacji, czym jest teatrzyk. Korzystając z księgozbiory biblioteki wybrano trzy utwory: Bajkę o Wiśle, Dziewczynkę z zapałkami (w kl. 2 b) oraz Legendę o skarbniku (w kl. 3a). W urozmaicony i atrakcyjny dla dzieci sposób promowana była wartość głośnego czytania i aktywnego słuchania. Spotkanie odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze. Podczas zajęć powstały ilustracje. Najbardziej pomysłową pracę przygotowała N. Kozłowska z kl. 3a. Gratulujemy!


01.12.2022 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt.: „Ulubiona postać, bohater literacki” zorganizowany przez Szkolną Bibliotekę w Mikołajkach Pomorskich.

Głównymi celami konkursu było:

  • Rozbudzanie dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej.
  • Rozwijanie zainteresowań dzieci literaturą.
  • Poszerzenie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych.
  • Wdrażanie i rozwijanie samodzielnej pracy twórczej.

Konkurs był adresowany do uczniów z kl. 1-3, którzy chcieli w formie plastycznej zaprezentować swojego ulubionego bohatera z utworu literackiego.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt jurorów, a ich autorzy zasługują na pochwałę.

Wyłonienie zwycięzców z tak dużej ilości uczestników było trudne. Podczas oceny jury wzięło pod uwagę: samodzielność wykonanej pracy, umiejętność łączenia ze sobą różnych technik, oryginalne ujęcie tematu, estetykę pracy. Nagrody zakupiono z funduszy pozyskanych w ramach Narodowego  Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Jury postanowiło nagrodzić i wyróżnić następujących uczniów:

  • I miejsce Aleksandra Hamadyk
  • II miejsce Adam Złotnik
  • III miejsce Jakub Zimolzak

Wyróżnienia otrzymali:

  •  Mieszko Falęcikowski
  •  Hana Lewandowska
  •  Jan Izdepski
  •  Igor Kaszubowski
  •  Lena Borek
  • Aleksander Witkowski

     Gratulujemy!


Szanowni Państwo!

Nasza szkoła przystąpiła do realizacji ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” i w roku szkolnym 2022/2023 będą realizowane  wymogi  programowe .

Głównym celem zaplanowanych działań jest podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Specjaliści badający zagadnienie czytelnictwa apelują, że należy czytać dzieciom od najmłodszych lat. Podkreślają szczególny wpływ czytania na rozwój dziecka. Książka zaspokaja potrzeby intelektualne i emocjonalne dziecka. Warto też dawać dobry przykład i pokazywać, że czytanie sprawia i nam radość. Państwa dzieci są czytelnikami biblioteki szkolnej, mogą korzystać z jej zbiorów, a także liczyć na pomoc bibliotekarza. Nasza biblioteka, dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa, wzbogaciła się o wiele ciekawych książek. W  bibliotece  kontynuowane  będą działania propagujące czytelnictwo.

Serdecznie zachęcam dzieci i młodzież do odwiedzania biblioteki, która czynna jest w następujące dni:

Poniedziałek 2. i 3. godzina lekcyjna

Wtorek 2. godzina lekcyjna

Środa 2. godzina lekcyjna

Czwartek 2. godzina lekcyjna

Piątek 1. godzina lekcyjna

Zachęcam do współpracy z naszą biblioteką, życzę wytrwałości we wspólnym czytaniu z dziećmi.

Z wyrazami szacunku

Nauczyciel bibliotekarz D. Błotko

 

Zalety czytania małym dzieciom :

1.Wspólne czytanie buduje więź emocjonalną rodzica z dzieckiem, tworzy poczucie bliskości i  bezpieczeństwa.

2.Kilkuminutowe czytanie spokojnym głosem uspokaja dziecko, pozwala budować  poczucie  przewidywalności i przynależności do wspólnoty rodzinnej. 3.Codzienne czytanie wspomaga rozwój mowy poprzez przyswajanie intonacji i  melodii  języka.

4.Czytanie dostarcza wiedzy o otaczającym świecie, ludziach i przedmiotach.

5.Literatura dostarcza wzorców osobowych, uczy jak mówić o swoich potrzebach i oczekiwaniach wobec innych. 6.Poprzez czytanie dziecko uczy się kojarzyć fakty, wnioskować i zestawiać  przyczynę ze  skutkiem.

7. Oglądanie ilustracji usprawnia koordynację wzrokowo­ruchową i stymuluje wzrok dziecka.

Codzienne czytanie dziecku:

  • Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka.
  • Rozwija język, pamięć i wyobraźnię.
  • Uczy myślenia, poprawia koncentrację.
  • Wzmacnia poczucie własnej wartości. 
  • Poszerza wiedzę ogólną. 
  • Ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole.
  • Uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu.
  • Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów.
  • Chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury.
  • Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. 

Zalety czytania książek przez młodzież:

1.Książka pomaga rozwijać język i słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć  innych.

2. Książka pobudza fantazję.

3.Książka dostarcza wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii. O tym wszystkim, o  czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.

4.Książka rozwija uczucia i zdolność do empatii.

5.Książka dodaje sił i zapału, dostarcza rozrywki i emocji, może rozśmieszyć lub  wzruszyć, może pocieszyć i  wskazać nowe możliwości.

6.Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.

7.Książka uczy etyki, skłania do namysłu nad tym, co słuszne bądź niewłaściwe. 8.Książka pomaga nam zrozumieć siebie, odkryć,  że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia  poczucie własnej wartości.


Nowe książki w naszej bibliotece z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  2.0

     Z wielką radością i satysfakcją informujemy, że  nasza szkoła w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 Priorytet 3, dotyczącego rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, otrzymała15 000,00 zł na zakup książek i materiałów promujących czytelnictwo, w tym 12 000,00 to środki pochodzące z dotacji oraz 3 000,00 zł to wkład organu prowadzącego, czyli Urzędu Gminy w Mikołajkach Pomorskich.

Otrzymane środki finansowe przeznaczone zostały na zakup książek  i realizację działań promujących czytelnictwo. Zasięgnięto opinii rady rodziców oraz samorządu szkolnego, jak również  konsultowano się z Biblioteką Publiczną w Mikołajkach Pomorskich.

Lista zakupionych książek oraz materiałów promujących czytelnictwo:

  1. 10 niesamowitych przygód Neli 1 BURDA
  2. 10 uczuć. Wyprawa do świata emocji M.Przewoźniak B
  3. Afryka Kazika (wyd.3) Ł.Wierzbicki
  4. Akademia mądrego dziecka. Cukier
  5. Akademia mądrego dziecka. Mała Asia w wielkiej..
  6. Akademia mądrego dziecka. Tu jest nasz dom
  7. Akademia mądrego dziecka. Wiem, co jem! Czekolada
  8. Akademia mądrego dziecka. Złamane skrzydło..
  9. Akademia Pana Kleksa 9788327496676
  10. Ale historia Mamy niepodległość! G.Bąkiewicz
  11. Ale historia Ta potworna wojna G.Bąkiewicz
  12. Ale historia Ta śmieszna i straszna PRL G.Bąkiewic
  13. Alicja w Krainie Czarów mk GREG
  14. Artysta S.Mrożek
  15. Asiunia  PAPUZIŃSKA
  16. BAJKOTERAPIA, czyli bajki pomagajki dla... NK
  17. Balladyna audiobook 9788381946247
  18. Balladyna BR J.Słowacki DRAGON
  19. Baśnie Andersena BR
  20. Baśnie i legendy Polskie 9788310137401
  21. Bitwa Warszawska. Zwycięstwo ratujące Polskę...
  22. Brzechwa dzieciom kolor BR GREG
  23. Charlie Hernandez i Liga Cieni T.1 R.Calejo
  24. Chłopięca wojna. Pamiętnik z Powst. Warszawskiego
  25. Cukierku, Ty Łobuzie! wyd.2021 W.Cichoń
  26. Cyberiada S.Lem
  27. Czytam sobie - Jabłko Newtona A.Czerwińska-Rydel
  28. Czytam sobie - Przygoda w Himalajach K.Majgier
  29. Czytam sobie Eko. Po co wieje wiatr. Poziom 1
  30. Czytam sobie. Wars i Sawa W.Widłak
  31. Czytanki sylabowe z obrazkami A.Sójka
  32. Detektyw Pozytywka  KASDEPKE
  33. Dogman T.1 D.Pilkey
  34. Dogman T.2 Bierz go D.Pilkey LL
  35. Dogman T.3 Opowieść o dwóch kotach LL
  36. Dom ukrytych cudów S.Gosling
  37. Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku
  38. DRUZYNA. TOM 5. GÓRA Flanagan
  39. Drużyna Oka. Misja: Wilk M.Mortka ZS
  40. Drużyna T.1 Wyrzutki FLANAGAN
  41. Drużyna T.2 Najeźdźcy FLANAGAN
  42. Drużyna T.3 Pościg FLANAGAN
  43. Drzewo do samego nieba z oprac. BR GREG
  44. Dziadek i niedźwiadek Historia prawdziwa
  45. Dziady cz.II mk GREG
  46. Dzieci krwi i kości T.Adeyemi
  47. Dzieci, których nie ma R.Piątkowska
  48. Dzień bez teleranka. Jak się żyło w stanie wojenny
  49. Dziesięć tysięcy drzwi A.E.Harrow
  50. Dziewczynka z parku w.3 B.Kosmowska
  51. Dziękuję Ci, Cukierku! w.2022 W.Cichoń
  52. Echowa Góra L.Wolk
  53. Felix, Net i Nika T1 Gang... TW w.2014 R.Kosik
  54. Frigiel i Fluffy T.1 Tajemnica zaginionych arbuzów
  55. Frigiel i Fluffy T.2 Sami Najlepsi LL
  56. Frigiel i Fluffy T.3 Blok pierworodny J-C. Derrien
  57. Frigiel i Fluffy. Święte wyspy T.1 Wybrańcy bogów
  58. Gdzie jesteś Cukierku? wyd.Żwakowskie W.Cichoń
  59. Głodna Puszcza M.Mortka
  60. Gruby w.2021 A.Minkowski
  61. Hobbit, czyli tam i z powrotem  J.R.R.Tolkien
  62. Hobbit, czyli tam i z powrotem audiobook
  63. Hotel Flamingo Tom 1 WILGA
  64. I i II wojna światowa Polska i Polacy
  65. Inspirujące bajki BR GREG A.Antosiewicz
  66. Jadzia Pętelka idzie na piknik B.Supeł ZS
  67. Jak się masz, Cukierku? W.Cichoń
  68. Jak to działa? Książki N.Kucharska
  69. Jak to działa? Zwierzęta 9788310131690
  70. Jano i Wito uczą mówić S. Ekspres na stacji
  71. Jano i Wito uczą mówić SZ. T.4 Grosz na szczęście
  72. Jano i Wito uczą mówić. Kamień na pikniku
  73. Jano i Wito uczą mówić. Różowy rower
  74. Jedziemy na wycieczkę D.Gobel
  75. Jeśli tam jesteś K.Loutzenhiser  IUVI
  76. Kajko i Kokosz. Szkoła latania J.Christa
  77. Kamienie na szaniec. Lektura z opracowaniem CD
  78. KAMISHIBAI - BRZYDKIE KACZĄTKO - KARTY A3
  79. KAMISHIBAI - CALINECZKA - KARTY A3
  80. KAMISHIBAI - DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI- KARTY A3
  81. KAMISHIBAI - JAŚ I MAŁGOSIA - KARTY A3
  82. KAMISHIBAI BAJKA O WISLE
  83. KAMISHIBAI LEGENDA O SKARBNIKU
  84. Kamishibai LEW W PARYŻU
  85. KAMISHIBAI O PANACH PALCACH
  86. KAMISHIBAI W lustrzanej sali – bajka (nie tylko)
  87. Kapelusz Pani Wrony T.Szwed
  88. Kasieńka w.2 S.Crossan
  89. Kiedy pan piecho gryzie B.Conaghan
  90. Kłopot na wystawie psów. Ilustrowana czytanka EGMO
  91. Kosmita za ścianą. Oszustwo albo psikus? ZS
  92. Kraina syren. Dryfujący las L.Chapman
  93. Kraina syren. Królestwo koralowców L.Chapman
  94. Kroniki Atlantydy T.1 Berło światła M.Woolf LL
  95. KSIĄŻKOŻERCY TAJNY AGENT FRED A.PASZKIEWICZ LL
  96. Książkożercy. Bądź jak Martyna A.Paszkiewicz
  97. Książkożercy. Lulu - świnka na medal A.Paszkiewicz
  98. Książkożercy. Skarb na dnie oceanu B.Wicher
  99. Kubuś Puchatek A.A.Milne
  100. Legendy polskie  9788366320956
  101. Listy w butelce. opowieść o Irenie Sendlerowej
  102. Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły
  103. Magiczne drzewo. Czerwone krzesło A.Maleszka
  104. Malwinka i Lusia Lot po marzenia K.Keller ZS
  105. Mała wojna K.Ryrych LITERATURA
  106. Mania - dziewczyna inna niż wszystkie w.3
  107. Mądre bajki - przyjaźń TW GREG A.Antosiewicz
  108. Mądre bajki. Pozytywne myślenie TW
  109. Mietek i skarb Wejhera M.H.Milewska
  110. Mikołajek  NK 9788310138132
  111. Minecraft. Niesamowite kompaktowe konstrukcje
  112. Misia i jej mali pacjenci. Wyjątkowi pacjenci ZS
  113. Mity greckie dla dzieci kolor BR GREG
  114. Mopsik, który chciał zostać gwiazdą. Swift Bella
  115. Mopsik, który chciał zostać jednorożcem B.Swift
  116. Mruczando na trzy rodziny G.Kasdepke
  117. Na placu budowy. Zawody, maszyny i pojazdy
  118. Na ryneczku D.Gobel
  119. Najpiękniejsze Legendy Polskie 9788381446396
  120. Najpiękniejsze wiersze. Zapach czekolady D.Wawiłow
  121. Narodziny Niepodległej Polski Lata 1918-1926
  122. Nasze miasteczko D.Gobel
  123. Nazywam się Fryderyk Chopin - A. Zgorzelska
  124. Nazywam się Jan Paweł II C.Gil
  125. Nazywam się Maria Skłodowska - Curie
  126. Nazywam się Mikołaj Kopernik 2020 B.Kusztelski
  127. Nela i kierunek Antarktyda BURDA
  128. Nela i polarne zwierzęta BURDA
  129. Nela i sekrety dalekich.. + QR i świecąca okładka
  130. Nela i tajemnice oceanów + QR i świecąca okładka
  131. Nela i wyprawa do serca dżungli BURDA
  132. Nela na kole podbiegunowym BURDA
  133. Nela na tropie przygód z kodami QR
  134. Nela na wyspie rajskich ptaków BURDA
  135. Nela w krainie orek BURDA Nela Mała Reporterka
  136. Nie ma jak w domu D.Gobel BABARYBA
  137. Nie ma tego Złego M.Mortka
  138. Nie martw się, Cukierku! W.Cichoń
  139. Nie wkurzaj się T.1 - Odwet MCNEIL
  140. Niekrólewska wyprawa PŁAWECKI
  141. Niesamowite przygody dziesięciu ska..(detal 49,99)
  142. Niesamowity Billy Wilde ZS
  143. Nieznośna niepodległość. Horrrendalna historia..
  144. Nocny Ogrodnik MAC J.Auxier
  145. O psie, który jeździł koleją z oprac. GREG
  146. O tym można rozmawiać tylko z królikami
  147. Okrągły stół J.Skórzyński ZNAK
  148. Opowieści o tym, co w życiu ważne M.Michalak
  149. Opowieści z Narnii T.1 Lew, Czarownica... CD
  150. Opowieści z Narnii T.1 Lew, Czarownica...w.2
  151. Opowieści ze Świetnika Tom 1 M.Mortka
  152. Opowieść wigilijna MP3 Audiobook  9788380083967
  153. Pajączek na rowerze mk Greg
  154. Pamiętnik Czarnego Noska z oprac. BR GREG
  155. Pamiętnik z Powstania Warszawskiego w.2014
  156. Pan Tadeusz mk Greg
  157. Pax S.Pennypacker
  158. Pax T.2 Droga do domu S.Pennypacker
  159. Pax w.2 Pennypacker
  160. Pestka,drops,cukierek. G.Kasdepke LITERATURA
  161. Piaskowy wilk A.Lind
  162. Pinokio mk GREG C.Collodi
  163. Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach ZNAK
  164. Podpalaczka Z.Córdova
  165. Popraw się, Cukierku! W.Cichoń
  166. Potkin & Stubbs. Na tropie upiornego Podpalacza ZS
  167. Pozytywka Poli Niezwykły taniec ZS
  168. Psie troski kolor BR GREG
  169. Pterodaktyl Olimpek i wielki dinozaur. Książkożerc
  170. Quo Vadis audiobook 9788327248169
  171. Quo Vadis BR DRAGON
  172. RANY JULEK! O tym, jak Julian Tuwim został poetą
  173. Sekret magika M.Czornyj LL
  174. Sekretna kuchnia pani Simpson WILGA JGP
  175. Skarb Troi O.Fritsche
  176. Skrzynia władcy piorunów KOZIOŁ
  177. Słonecznikowa 5 Tom 1. Kość dinozaura
  178. Smocza przepowiednia A.Avery ZS
  179. Staś Pętelka. Brat czy siostra? B.Supeł ZS
  180. Straceńcy Madsa Voortena T.1 Mroźny szlak
  181. Strata E.Ainsworth, E.Kleszcz ZS
  182. STRAŻNICY STAREGO LASU T.1 BIAŁA WIEŻA LL
  183. STRZEZCIE SIE POTWORY LL
  184. Strzeżcie się, smoki! JAGUAR LL
  185. Syberyjskie przygody Chmurki D.Combrzyńska-Nogala
  186. Syzyfowe prace audiobook S.Żeromski
  187. Szkolne szaleństwa. Atak tajemniczych kucharek ZS
  188. Szkolne szaleństwa. Ikarowy polot B.Górecka ZS
  189. Ściśle tajne P.Beręsewicz
  190. Tajemnica człowieka z blizną P.Beręsewicz
  191. Tajemnica mody M.Widmark
  192. Tajemnica wyścigu M.Widmark
  193. Tajemnica zamku. M.Widmark
  194. Tata Oli już nie chce być dorosły E.Stępkowska
  195. Tata Oli. Zwariowane wakacje taty Oli T.Brunstrom
  196. Teatrzyk Kamishibai korona KM 38X28
  197. Tędy i owędy mk GREG
  198. Tomek Łebski. Nadal jest spoko. LUZ! L.Pichon ZS
  199. Tryb czytania. Minecraft. Górskie wyzwanie
  200. Tryb czytania. Minecraft. Moby w świecie...
  201. Trzymaj się, Sunny!  JAGUAR LL
  202. Tuwim dzieciom BR J.Tuwim
  203. Tylko bez całowania! w.2020 G.Kasdepke
  204. Upadek komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej
  205. W pustyni i w puszczy mk DRAGON
  206. Wielka księga wartości Esteve Pujol i Pons
  207. Wielka wojna o Polskę TW ARTI
  208. Witamy w Ballyfrann
  209. Wynajmij sobie chłopaka S.Bloom WILGA JGP LL
  210. Wysiedleni COMBRZYŃSKA-NOGALA
  211. Z głową w gwiazdach J.Bennett
  212. Zbuntowane słowa J.Papuzińska LITERATURA
  213. Zemsta audiobook 9788379278985
  214. Zemsta BR DRAGON A.Fredro
  215. Zgadnij kto to? Dziecko Słońca G.Wendling
  216. Zgadnij kto to? Panika w wesołym miasteczku
  217. Zgadnij kto to? Śledztwo w Nowym Jorku G.Wendling
  218. Ziele na kraterze GREG
  219. Złota księga bajek. Star Wars praca zbiorowa
  220. Zwierzęta nocą. Nocne safari z latarką w ręku
  221. Żołnierze Wyklęci (1944-1963)

Zaplanowano następujące działania promujące i wspierające rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży:

1.Udział  uczniów w spotkaniu z twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej.

2. Przeprowadzenie akcji:

  •  „ Uwolnij książkę”
  • „ Czytanie na dywanie”
  • „ Duży czyta małemu”
  • „ Ranking najciekawszej książki”

3.Konkursy:

  • Konkurs literacki „Książka dobra na wszystko”
  • Konkurs pt. „ W świecie mitów”
  • Konkurs na plakat promujący bibliotekę i czytanie
  • Konkurs plastyczny pt. „ Ulubione postacie i bohaterowie literaccy”
  • Zorganizowanie wspólnie z biblioteką publiczną konkursów: „ Pięknego czytania” i konkursu wiedzy czytelniczej

4. Stworzenie „ Kącika nowości książkowych” w bibliotece.

5. „ Zaczarowany świat bajek”- przedstawienie w wykonaniu starszych uczniów dla najmłodszych.

6.Przeprowadzenie projektów:

  • „ Przygoda z książką”
  • „ Przyłapani na czytaniu”
  • „ Czytamy z gangiem słodziaków”
  • „Kleksowy zawrót głowy”
  • „Mity greckie”
  • „Poznajemy naszą przeszłość”
  • „ Zabawy i gry czytelnicze w bibliotece”
  • „Magiczny świat Kamishibai”
  • „Podróże  po świecie z Nelą małą Reporterką”
  •  „ Czytanie można polubić”
  • „ Przeczytałem, polecam”
  • „ Przygody bohaterów literackich zawarte w lapbooku”
  • „Recenzje nowych książek”
  • „Poznajemy historię książki i pisma”
  • „Przeczytaliśmy – namalowaliśmy” 
  • „ Moc czytania-najlepsza książka w naszej bibliotece”

Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki

  Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość. Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników z klas I a i I b, które odbyło się 15.06.2022 r.,  było dla nich  przeżyciem. Zanim jednak nastąpiła ta uroczysta chwila, koleżanki i koledzy z kl. 4 b zaprezentowali przedstawienie pt. „ Zaczarowany świat bajek” , które wprowadziło nas w  świat bajek.  Celem spotkania było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej oraz rozwijanie umiejętności czytania. Zanim nastąpiło przyjęcie dzieci do grona czytelników, pierwszoklasiści odgadywali zagadki dotyczące bajkowych postaci. Uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie. Następnie uczestnicy wypowiadali się, w jaki sposób należy dbać o książki. Uczniowie przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów i plakatów, na których umieszczone zostały prośby książki.

Szanowni Państwo!

Nasza szkoła przystąpiła do realizacji ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”

i w roku szkolnym 2022/2023 będą realizowane  wymogi  programowe . Głównym celem zaplanowanych działań jest podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Specjaliści badający zagadnienie czytelnictwa apelują, że należy czytać dzieciom od najmłodszych lat. Podkreślają szczególny wpływ czytania na rozwój dziecka. Książka zaspokaja potrzeby intelektualne i emocjonalne dziecka. Warto też dawać dobry przykład i pokazywać, że czytanie sprawia i nam radość. Państwa dzieci są czytelnikami biblioteki szkolnej, mogą korzystać z jej zbiorów, a także liczyć na pomoc bibliotekarza. Nasza biblioteka, dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa, wzbogaciła się o wiele ciekawych książek. W  bibliotece  kontynuowane  będą działania propagujące czytelnictwo.

Serdecznie zachęcam dzieci i młodzież do odwiedzania biblioteki, która czynna jest w następujące dni:

Poniedziałek 2. i 3. godzina lekcyjna

Wtorek 2. godzina lekcyjna

Środa 2. godzina lekcyjna

Czwartek 2. godzina lekcyjna

Piątek 1. godzina lekcyjna

 

Zachęcam do współpracy z naszą biblioteką, życzę wytrwałości we wspólnym czytaniu z dziećmi.

Z wyrazami szacunku

Nauczyciel bibliotekarz D. Błotko

 

Zalety czytania małym dzieciom :

1.Wspólne czytanie buduje więź emocjonalną rodzica z dzieckiem, tworzy poczucie bliskości i  bezpieczeństwa.

2.Kilkuminutowe czytanie spokojnym głosem uspokaja dziecko, pozwala budować  poczucie  przewidywalności i przynależności do wspólnoty rodzinnej. 3.Codzienne czytanie wspomaga rozwój mowy poprzez przyswajanie intonacji i  melodii  języka.

4.Czytanie dostarcza wiedzy o otaczającym świecie, ludziach i przedmiotach.

5.Literatura dostarcza wzorców osobowych, uczy jak mówić o swoich potrzebach i  oczekiwaniach wobec innych. 6.Poprzez czytanie dziecko uczy się kojarzyć fakty, wnioskować i zestawiać  przyczynę ze  skutkiem.

7. Oglądanie ilustracji usprawnia koordynację wzrokowo­ruchową i stymuluje wzrok  dziecka.

Codzienne czytanie dziecku:

  • Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka.
  • Rozwija język, pamięć i wyobraźnię.
  • Uczy myślenia, poprawia koncentrację.
  • Wzmacnia poczucie własnej wartości. 
  • Poszerza wiedzę ogólną. 
  • Ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole.
  • Uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu.
  • Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów.
  • Chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury.
  • Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. 

 

Zalety czytania książek przez młodzież:

1.Książka pomaga rozwijać język i słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć  innych.

2. Książka pobudza fantazję.

3.Książka dostarcza wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice,  historii. O tym wszystkim, o  czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.

4.Książka rozwija uczucia i zdolność do empatii.

5.Książka dodaje sił i zapału, dostarcza rozrywki i emocji, może rozśmieszyć lub wzruszyć, może pocieszyć i  wskazać nowe możliwości. 6.Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.

7.Książka uczy etyki, skłania do namysłu nad tym, co słuszne bądź niewłaściwe. 8.Książka pomaga nam zrozumieć siebie, odkryć,  że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia  poczucie własnej wartości.


 

GALERIE:

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

Projekt czytelniczy pt. „ Duży czyta małemu”.

Projekt czytelniczy pt. „ Duży czyta małemu”.

Projekt czytelniczy pt. Mity greckie

Projekt czytelniczy pt.  Mity greckie

Projekt czytelniczy pt. Magiczny świat kamishibai

Projekt czytelniczy pt. Magiczny świat kamishibai

Teleturniej czytelniczy pt. Baśnie, bajeczki

Teleturniej czytelniczy pt. Baśnie, bajeczki

Konkurs pięknego czytania dla klas trzecich

Konkurs pięknego czytania dla klas trzecich

Konkurs pięknego czytania dla klas drugich

Konkurs pięknego czytania dla klas drugich

Konkurs mitologiczny

Konkurs mitologiczny

Akcja pt. Przerwa na czytanie

Akcja pt. Przerwa na czytanie

ZAŁĄCZNIKI:

Polub nas!!!

PROGRAM dla szkół

Pomorskie żagle wiedzy

„POMORSKIE ŻAGLE WIEDZY -PARTNERSTWO GMINY KOSAKOWO” 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Laboratorium przyszłości

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 100

W poprzednim tygodniu: 126

W tym miesiącu: 490

W poprzednim miesiącu: 564

Wszystkich: 70154