Sprawozdanie - wolontariat

Utworzono dnia 18.12.2020

XX DZIEŃ PAPIESKI

Jubileuszowy XX Dzień Papieski Pod hasłem „ Totus Tuus !”.

Wolontariusze , aby uświetnić ten dzień, przygotowali dekoracje na holu szkoły, gazetki ścienne i fragmenty filmów na lekcje. Jak co roku na Placu św. Jana Pawła II w miejscu pamięci postawiliśmy kwiaty i zapalone znicze.

Na lekcjach uczniowie poznawali biografię Jana Pawła II, Jego naukę i  cytaty, które warto zapamiętać. Jan Paweł II - Papież przełomów, człowiek pokoju i dialogu, człowiek kultury i sztuki, poeta i aktor, miłośnik gór, niestrudzony pielgrzym, człowiek wiary – tak wspominaliśmy Papieża Polaka.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIAŁEJ LASKI.

To już czwarty raz, kiedy w październiku nasza szkoła wzięła udział w kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie”.

Celem tej akcji było m.in.

-kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób z niepełnosprawnością wzrokową,

- przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenie ich problemów,

W tym roku wolontariusze w ramach akcji przygotowali materiały do zajęć dla dzieci z Przedszkola. Dzieci dowiedziały się co to znaczy „Dzień białej laski”, jak wygląda życie ludzi z problemami wzrokowymi i jak możemy im pomagać. Zobaczyły jak wygląda laska dla niewidomych.

AKCJA „SZKOŁA PAMIĘTA”.

Podobnie jak w ubiegłym roku dołączyliśmy do akcji MEN „Szkoła pamięta” – włącz się do akcji upamiętnienia ważnych postaci i wydarzeń !

Tegoroczna akcja, ze względu na obostrzenia związane z epidemią, miała inny charakter niż w ubiegłym roku. Koncentrowała się głównie na działaniach wirtualnych. Uczniowie przygotowali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji Świąt Zadusznych i prace upamiętniające  ważne postacie lokalnej historii.

Jeszcze w październiku w ramach akcji: zebraliśmy znicze, sprzątaliśmy bezimienne i opuszczone groby, paliliśmy znicze na opuszczonych grobach i w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej.

W tym szczególnym czasie wspominaliśmy naszych bliskich, jak i tych , którzy zapisali się w historii.

Uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy włączyli się w akcję bardzo dziękujemy.

ZBIÓRKA KARMY DLA ZWIERZĄT.

W grudniu zakończyliśmy zbiórkę karmy dla zwierzą. Organizatorem akcji „Karma dla zwierząt” był Samorząd Uczniowski, Szkolny Klub Wolontariusza i Szkolne Koło Caritas. Akcja trwała miesiąc. Zebrano dużą ilość karmy suchej, karmę mokrą i koce.

Najbardziej zaangażowaną grupą byli uczniowie klas 1-4. Oczywiście w akcję włączyli się także uczniowie starszych klas.

Karma została przekazana opiekunom schroniska „Reks” w Malborku.

Bardzo dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom.

Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału  i organizatorom akcji.

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

„KSIĄŻKA O HISTORII MOJEJ OJCZYZNY”.

Od kilku lat w ramach współpracy z Ośrodkiem Szkolno -Wychowawczym w Kołozębiu organizujemy konkursy recytatorskie i plastyczne. W tym roku był to konkurs plastyczny pt.  „ Książka o historii mojej Ojczyzny”.

Cel konkursu: przedstawienie przez uczniów oryginalnej wypowiedzi artystycznej zainspirowanej historyczną książką, propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzież, rozwijanie zdolności plastycznych i kreatywności, właściwe wykorzystanie czasu wolnego i rozwijanie współpracy międzyszkolnej.

Zdjęcia prac przesłano do Ośrodka w Kołozębiu.

Wyniki uczniów naszej szkoły:

Małgorzata Blotko –I miejsce

Maja Kolińska – I miejsce

Oliwia Dawidowska – II miejsce

Aniela Szymańska – Sztym – III miejsce

Amelia Woźniak i Paulina Warlikowska – wyróżnienie.

Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe – gry.

Gratulujemy! Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszamy już dziś  do kolejnej edycji konkursu.

Organizatorkami konkursu były p. Wioletta Głowacka i p. Ewa Żuchowska