,,Kubusiowi Przyjaciele Natury ‘’ – to ogólnopolski program edukacyjny

Utworzono dnia 02.07.2021

,,Kubusiowi Przyjaciele Natury ‘’ – to ogólnopolski program edukacyjny o tematyce ekologicznej. W roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do jego realizacji. Bohater programu Kubuś zaprosił dzieci do wspaniałej zabawy i nauki.

Celem programu jest dostarczanie wiedzy o otaczającym świecie, poznanie przyrody – jej flory i fauny, poznanie czynników wpływających na zdrowie – w tym zasad prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej. Dzieci uczą się jak dbać o rośliny i zwierzęta, czystość powietrza, jak segregować śmieci, oszczędzać energię i wodę, dlaczego warto jeść warzywa i owoce, jak żyć z zgodzie z naturą. Do programu przystąpili wszyscy uczniowie klas I-III. Program proponował kilka bloków tematycznych.  Dzieci miały możliwość poznania różnych gatunków roślin i zwierząt występujących w różnych ekosystemach. Dowiedziały się co jest potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Poznały zasady postępowania warunkujące ochronę przyrody, wpływu działalności człowieka na jej stan. Dzieci dowiedziały się, jak ważny jest ruch i aktywność fizyczna w życiu człowieka .Różne formy aktywności ruchowej, zabawy i spacery na świeżym powietrzu, uprawianie sportów w lecie i zimie pozwalają zachować zdrowie, dobre samopoczucie.

Dzięki programowi  uczniowie wiedzą, co to znaczy prawidłowo się odżywiać, jakie właściwości odżywcze mają owoce i warzywa, co należy spożywać codziennie a czego unikać lub ograniczać. Przygotowywano wspólnie zdrowe potrawy – np. surówki z warzyw.  W ramach realizacji kolejnych  tematów starano się uświadomić dzieciom, jakie niebezpieczeństwa grożą środowisku naturalnemu ze strony człowieka – m. in. zatruwanie powietrza. Dzieci poznały różne źródła dymów, również jak zatrute powietrze wpływa na życie i zdrowie ludzi, zwierząt , roślin. Uczono dzieci jak należy chronić powietrze którym oddychamy. Dzieci poznały również ekologiczny sposób wyrzucania śmieci. Poprzez praktyczne działanie uczyły się sposobów segregacji odpadów – znają rodzaje odpadów i kolory pojemników. Poznały znaczenie pojęć: śmieci, odpady, segregacja, makulatura, recykling.

Uświadomiono dzieciom potrzebę ograniczenia śmieci. Ponadto omawiano temat związany z oszczędzaniem wody i energii. Dzieci wiedzą, iż woda jest źródłem życia dla człowieka, roślin, zwierząt. Pokazano jak na co dzień wykorzystujemy wodę w gospodarstwie domowym i co się dzieje gdy jej zabraknie. Podjęto również temat energii – jej źródeł i wykorzystania. Zwrócono uwagę na konieczność oszczędzania wody i energii. Poprzez realizację w/w programu kształtujemy u dzieci proekologiczne nawyki w codziennym życiu, wyrabiamy właściwy stosunek do ochrony środowiska, umiejętności podejmowania konkretnych działań, opanowania elementów wiedzy przyrodniczo – ekologicznej.

,,Kubusiowi Przyjaciele Natury ‘’ – to ogólnopolski program edukacyjny

Utworzono dnia 02.07.2021, 17:59