Znak Rodła kandydatem na patrona naszej szkoły – sprawozdanie klasy 8c

Utworzono dnia 26.03.2023

W naszej szkole jest realizowany projekt „Nadajemy imię szkole” . Wiedząc, że zadanie jest ważne,  chętnie się zaangażowaliśmy w jego realizację. Uczestniczyliśmy w rozmowach nt. autorytetu, później w debacie na temat kandydata na patrona szkoły.  Kiedy po głosowaniu  już wiadomo było, że mamy tylko czterech kandydatów na patrona, wzięliśmy udział w losowaniu, podczas którego   wylosowaliśmy do opracowania Znak Rodła. Szybko wzięliśmy się do pracy. Zaczęliśmy od wyszukiwania informacji nt. Znaku Rodła i jego symbolicznego znaczenia. Nie zaskoczyło nas, że wyraża on ponadczasowe wartości , tzw. 5 Prawd Polaków, w miarę postępu prac nabieraliśmy przekonania, że Znak Rodła to dobry kandydat na patrona naszej szkoły.

W efekcie powstała prezentacja, którą wykonaliśmy przy pomocy wychowawcy klasy p.Roberta Felskigo.

Najbardziej ucieszyło nas, że mogliśmy ją  przedstawić koleżankom i kolegom.  Spotkaliśmy się z klasami 7a i 1 a i omówiliśmy przygotowanego kandydata. Staraliśmy się ich przekonać do naszej propozycji. Próbowaliśmy dyskutować z siódmakami, jednak nie wykazywali zbyt dużej  chęci do rozmowy, za to pierwszaki były zaciekawione i zadawały pytania. Reagowały spontanicznie, co dało nam dużo frajdy.  Wydaje nam się, że nasze argumenty, dlaczego Znak Rodła mógłby być patronem naszej szkoły przemawiały do nich.

Dodatkowo przedstawiliśmy nasze materiały koleżankom i kolegom z klasy 8b. Cieszyła nas dyskusja z , która się wywiązała. Nasi rówieśnicy znajdowali inne niż my argumenty, które mogły nas tylko utwierdzić w przekonaniu, że Znak Rodła mógłby być imieniem naszej szkoły.

A oto nasza rymowanka

Prośba szkoły

Nie chcę być bezbarwna, smutna

Chcę mieć imię i być rezolutna

Dla Ciebie, uczniu, wyjątkowa

Pełna historii i kolorowa

Nadaj mi imię: Znaku Rodła

Rodło - to Rodziny Godło

Mieni się ono wartościami:

Polskość i dobro

Miłość i wiara

Niegdyś Polaków  znak tajemny

Dziś me imię a Twój splendor pewny

Klaudia Kubacka i Nikola Małkowska

Sprawozdanie przygotowały uczennice klasy VIII c

Klaudia Kubacka I Nikola Małkowska

Poniżej link do prezentacji klasy 8c i zdjęcia poniżej (proponujemy oglądać prezentację na komputerze lub laptopie, gdyż w telefonie brak efektu przejścia slajdów)

Odpowiedni Patron Znak Rodła

Od pewnego czasu nasza szkoła zajmuje się wybraniem odpowiedniego patrona. Do każdej klasy został przydzielony jeden kandydat. Każda klasa wylosowała jednego kandydata, o którym musiała przedstawić za pomocą prezentacji oraz klasę, której go przedstawi. Nasza klasa 8 c a dokładnie trójka klasowa wylosowała Znak Rodła, oraz klasę VIIa i Ia. Z początku gdy wylosowaliśmy Znak Rodła nie wiedzieliśmy, że coś takiego istnieje ani nie mieliśmy pojęcia co ono oznacza. Ale gdy wysłuchaliśmy historii i znaczenia tego znaku od razu przekonaliśmy się, że jest on odpowiednim patronem dla naszej szkoły. Następnie z pomocą naszego wychowawcy stworzyliśmy prezentację. Po skończeniu prezentacji, z której byliśmy zadowoleni. Dnia 14 marca w środę wybraliśmy się do jednej z klas, była to VIIa, Której przedstawiliśmy naszego kandydata. Po przedstawieniu zaproponowaliśmy dyskusję, w której mało osób wzięło udział ale staraliśmy się aby przekonać i uświadomić dlaczego Znak Rodła jest odpowiedni. Dnia 15 marca w czwartek wybraliśmy się do klasy Ia. Byliśmy zadowoleni z przedstawienia ponieważ widzieliśmy ręce w górze i pytania, które były kierowane do nas. chętnie na nie odpowiadaliśmy i również weszliśmy wspólną dyskusję.
Byliśmy zadowoleni z tego jak przedstawialiśmy obydwóm klasą naszego patrona i mamy nadzieję że pomogliśmy im z rozsądny wyborem patrona.

Klaudia Kubacka, Nikola Małkowska

Znak Rodła kandydatem na patrona naszej szkoły – sprawozdanie klasy 8c