W ROLI GŁÓWNEJ BALLADYNA..., czyli NARODOWE CZYTANIE 2020

Utworzono dnia 02.12.2020

Po raz kolejny w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie klasyki literatury polskiej.

Lekturą tegorocznej edycji była "Balladyna " Juliusza Słowackiego. To wybitne dzieło polskiego romantyzmu przedstawia walkę o władzę, żądzę posiadania i sukcesu za wszelką cenę, niezdrową rywalizację, której końcowym efektem jest wielka tragedia.

Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach - Alinie i Balladynie - stała się pretekstem do ukazania postaw i analizy czynów bohaterów.

W tym roku, ze względu na szczególna sytuację epidemiologiczną, Narodowe Czytanie przybrało w naszej szkole formę oryginalną.

Uczniowie wykonali serię plakatów, ilustracji, obrazów na płótnie i desce  oraz komiksów dotyczących wybranych scen z wielkiej tragedii. Każda z licznych prac malarskich i plastycznych zaopatrzona była w stosowny cytat z dzieła J.Słowackiego, charakteryzujący bohaterów, istotę zagadnień, problemów...

Wszystkie prace uczniów umieściliśmy w holu głównym naszej szkoły i zadbaliśmy o ich zgodność z przebiegiem wątku głównego.

Uczniowie wraz z opiekunami mieli możliwość obejrzenia plastycznych "arcydzieł" oraz odczytania lub wysłuchania zawartych na nich fragmentów utworu pt."Balladyna".

Wykonawcami prac byli  uczniowie klasy 6a oraz chętni, uzdolnieni plastycznie i zainteresowani z innych klas : Helenka Dembowska, Ania Cieplińska, Lenka Krych - Reszeta, Nikola Mendat, Hania Rygielska, Amelka Wożniak i Agatka Złotnik. Opiekę nad całością przedsięwzięcia sprawowała p.Teresa Antoniuk.

Mamy nadzieję, że ta nieco inna forma Narodowego Czytania stanowiła urozmaicenie życia szkoły, pokazała zdolności plastyczne i zapał uczniów, stała się,  w wymiarze plastycznym,  ciekawą pamiątką .Może być także inspiracją do nowych poszukiwań artystycznych.

W ROLI GŁÓWNEJ BALLADYNA..., czyli NARODOWE CZYTANIE 2020

Utworzono dnia 02.12.2020, 21:40