Pomorskie żagle. Wyjazd na śluzę do Białej Góry.

Utworzono dnia 19.12.2022

Dnia 7 i 8. 12.22r. uczniowie naszej szkoły w ramach projektu Pomorskie Żagle  Wiedzy  pojechali na śluzę do Białej Góry zobaczyć obiekt hydrologiczny i posłuchać informacji na temat roli śluzy i historii jej budowy. Spotkanie poprowadził Pan Karol Dzikowski-nadzorujący pracę śluzy przez cały rok. . Biała Góra - tu zaczyna się Nogat i delta Wisły - królowej polskich rzek. Pamiętająca początki XX wieku śluza rozcina swoją ceglaną konstrukcją wysoki wał Wisły. To bardzo poważna budowla hydrotechniczna, ale jej konstruktor i architekt miał w sobie coś z artysty - na miarę swoich czasów. Śluza robi wrażenie niezniszczalnej. Do 1 września 1939 śluza stanowiła granicę pomiędzy Wolnym Miastem Gdańskiem i Niemcami. 9 lat wcześniej na wzgórzu nieopodal śluzy, a dokładniej u zbiegu granic Polski, Niemiec i Gdańska postawiono granitowy krzyż o wysokości 8 metrów, na znak wiary mieszkańców Prus Wschodnich w ponowne zjednoczenie z niemiecką ojczyzną. Śluza w Białej Górze jest pierwszą z czterech śluz tzw. kaskady Nogatu, w kierunku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Śluza jest nietypowym i wyjątkowym, w skali regionu i Polski, obiektem hydrotechnicznym, którego najstarsze fragmenty pochodzą z 1852 roku. Posiada aż pięć par wrót (podwójne wrota w obu kierunkach oraz wrota przeciwpowodziowe). Wrota obsługiwane są ręcznie. Maksymalny spad wynosi ponad 4 m i jest największy wśród śluz na Nogacie. Zbudowana z czerwonej cegły śluza w Białej Górze to imponująca budowla. W jej skład wchodzi nie tylko śluza, lecz także most – doskonały punkt widokowy na panoramę doliny Wisły, jaz oraz wielki upust z dodatkowym jazem i śluzą, będący połączeniem rzeki Liwy z Nogatem. Z pewnością wszyscy poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą roli śluzy w naszym regionie , rozbudzili pomorską tożsamość  oraz docenili walory obiektu hydrologicznego . Ponadto wyjazdy miały na celu rozwijanie pasji i  zainteresowanych związanych z wodą.

Projekt „Pomorskie Żagle Wiedzy – Partnerstwo Gminy Kosakowo” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 3: Edukacja, Działanie 3.2: Edukacja ogólna, Poddziałanie 3.2.1 Jakość edukacji ogólnej.

Pomorskie żagle. Wyjazd na śluzę do Białej Góry.

Utworzono dnia 19.12.2022, 14:57